Preskočiť na hlavný obsah

Harmanecká jaskyňa

Harmanecká jaskyňa je povinná jazda pre každého, kto býva v Banskej Bystrici. A asi preto som ju nikdy nevidel. Manželka v nej už bola a čosi ju stále odrádzalo, aby tam išla po druhýkrát. Ale jedného dňa nastal nádejný okamih a môj Peťko prejavil o jaskyňu záujem.

Keď sme prišli na parkovisko pod jaskyňou, skoro sme nemali kde zastať. Posledné miesto sa nám ušlo pri múre reštaurácie Čierna ovca. Kedysi som tam aj jedol a mám pocit, že som tam bol spokojný. Vzhľadom na prostredie a interiér človek prežije aj mierne vyššie ceny. K jaskyni sa dostanete tak, že prejdete cez cestu a pustíte sa po lesnom chodníku hore kopcom. Väčšina návštevníkov asi ani netuší, že sa pôjde do poriadneho kopca. My sme to tušili a náhradné tričko bola nutnosť.

Na druhej strane cesty sú vypísané otváracie hodiny prehliadok a keďže v našom prípade mala byť prehliadka o pol hodiny, mohli sme sa rozhodnúť, či pôjdeme piánko a bude hodinu čakať na vstup, alebo sa doslova rozbehneme hore. Zvolili sme tú druhú možnosť a hnali sme sa kľukatým chodníkom, povedľa ktorého bolo asi 9 náučných panelov. Leto bolo v plnej sile, slnko pražilo a síce sme boli pod stromami, bolo tam horúco ako na Sahare.

Bolo treba neustále pozerať pod nohy a dávať pozor na uvolnené skaly a miestami takticky rozmiestnené roxory, ktoré spevňovali cestu. Občas boli aj kamenné stupne, ktoré veľkosťou zodpovedali nohám obrov. Nenudili sme sa cestou hore kopcom a každých desať minút sme takticky zastali a dopĺňali tekutiny. Čo vám budem hovoriť, pre každého to bolo ťažké. Ale netrápte sa, ak tam budete dychčať, je to naozaj strmý kopec. Ale šťastne sme to zvládli a boli sme hore desať minút pred prehliadkou. Akurát dosť času na to, aby sme si vymenili tričká, zhltli cestou kúpený hot-dog a natiahli si bundy, pretože v jaskyni je zima.

Dokonca je tam väčšia zima, ako som si myslel. Už vo vstupnej rozsiahlej jaskyni, ktorá bola v minulosti známa, sa poriadne ochladilo. V našej výprave bola aj pani, ktorá bundu nemala a tú hnali ku vchodu, aby si tam požičala niektorú so zabudnutých búnd. Vedeli čo robia, lebo za dverami už bola naozaj zima. Cestou sme sa podozvedali, ako si v tej vstupnej sále objaviteľ všimol drobnú štrbinu a dva týždne sa tade prekopával dovnútra. A vo vnútri je to naozaj pekné. Celkovo už objavili tri kilometre a vy si pozriete tretinu z toho. Niekoľko obrovských sál je ohromujúcich. A je tam pár gigantických stalagmitov. Gigantické v tomto prípade znamená šírku pár metrov a výšku možno desať metrov.

Úžasné bolo aj to, že sme po tom behu do kopca zase chodili hore a dolu po schodoch. Neskutočné množstvo schodov. A objavitelia jaskyne mali zmysel pre humor, takže na Infarktových schodoch ste mali pocit, že to dolu do tej jamy nedáte a v Bludnom dóme sme si v absolútnej tme vypočuli, ako sa tam kedysi objavitelia stratili.

Keď sme vyšli von, mohli sme sa kochať výhľadmi smerom na Krížnu. Keď ste dolu v údolí, vidíte síce rozoklané vápencové brala, ale predsa-len, zhora je to akési majestátnejšie.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chytrô - stredoveká cesta a vodopády

Cez víkend sme sa hrali na archeológov a vrhli sme sa na prieskum stredovekého rumpálu, ktorým pred mnohými storočiami vyťahovali vozy do strmého kopca. Skúmali sme lokalitu Chytrô, čo je dolina hneď vedľa dedín Rybô, Valentová a Prášnica. Zdanlivo ničím zaujímavé miesto, ale práve tu natočil Paľo Bielik známe scény z filmu Vlčie diery . A tu aj padla megalavína, čo zabila osemnásť ľudí. Do údolia sme sa dostali z hlavnej cesty z Banskej Bystrice na Donovaly. V polovici bola odbočka na Horný Jelenec a tam sme prešli na uzučkú, miestami rozbitú cestu, ktorá smeruje až na koniec údolia. Ale až tak ďaleko sme nešli. Približne v polovici je odbočka a tam sme zastali. Ďalej by sme si trúfli iba na služobnom aute a také nik z nás nemal. Po tejto poľnej ceste sme pomaly prešli smerom na sever až ku miestu, kde je drevený panel s informáciami o našej stredovekej ceste. Tam sme zišli z poľnej cesty a ďalej pokračovali po lesnom chodníku. Chodník viedol povedľa potoka a už po pár metroch sa to...

Zejmarská roklina

Zejmarská roklina sa nachádza v Slovenskom raji , neďaleko dediny s názvom Dedinky . To je tá dedina, ktorá stojí na brehu Palcmanskej Maše . Nám sa javilo ako najrozumnejšie zastať na parkovisku v strede priehrady a odtiaľ sme cez mierny kopec prešli do údolia Biele vody , kde sa začína vstup do rokliny. Pri vstupe do rokliny je malý stánok, kde sa platí symbolické vstupné a potom už môžete pokračovať do mierneho kopca popri potoku a obdivovať, čo tam príroda nachystala. Cesta nie je nejako náročná. Prekonáte prevýšenie asi 250 metrov, čo je rozdiel medzi začiatkom trasy a horským hotelom Geravy . Väčšina trasy je podľa očakávania. Miestami sú miniatúrne vodopády, putujete povedľa potoka a postupne sa objavujete v krajine, kde začínajú prevládať skaly. Objavujú sa prvé rebríky, plošinky, miestami začnete mať pocit nebezpečenstva, keď sa chodník zmení na kovové plošinky ponad potok. Možno povedať, že tá cestička postupne graduje, pridáva vám čoraz náročnejšie prvky a skúša, či to preko...

Francis Scott Fitzgerald - Veľký Gatsby

Knihu som si kúpil niekedy v období, keď v televízii bežala repríza filmu s Leonardom DiCapriom . Pár rokov mi ležala v skrini, pretože popri dvoch malých deťoch som si stále na ňu nenašiel čas. Ale ako deti pomaly rastú a večer si čítame rozprávky, mám už potom trochu času, počas ktorého môžem čítať. Príbeh je jednoduchý. Nick Carraway príde do New Yorku, aby tu skúsil svoje šťastie ako obchodník s cennými papiermi. S kolegom si chcú prenajať dom, ale ako to už v knihách býva, kolega od bývania odskočí a Nick sa ocitne sám na predmestí (ale na brehu mora) v ošarpanom dome a hneď vedľa stojí obrovská vila, ktorá patrí Gatsbymu. Boháčovi, o ktorom Nick nič nevie. Oproti cez záliv je vila, kde žije Daisy, Nickova vzdialená sesternica spolu so svojim mužom Tomom. Pravdepodobné miesto na mape, kam svoju knihu zasadil Fitzgerald je na priloženej mape. Umiestnenie Gatsbyho vily nie je náhodné, pretože postupne sa v knihe dozvieme o Gatsbyho vzťahu k Daisy. Príbeh nám rozpráva Nick, kto...