Preskočiť na hlavný obsah

Mineralogická výprava amatérov - Tajomný lom pod Pavelcovom

Nad obcou Jakub, v lokalite Nový Svet, sa v horách nachádzajú dobre ukryté lomy. Jakub je okrajová štvrť Banskej Bystrice a nachádza sa smerom na Donovaly. Jeden z týchto lomov sme sa vybrali preskúmať. Vybrali sme si ten opticky najväčší a pôvodne sme predpokladali, že to je len starý lom na vápenec.

K lomu sa dá dostať z dvoch smerov. Od Banskej Bystrice k nemu vedie poľná cesta. Z druhej strany možno zastať na otočke, kde pomerne často stoja policajti a pomedzi domy prejsť pod horu, kde je miestami nezreteľná, ale stále priechodzia poľná cesta. Možno sa to podľa mapy nezdá, ale na jednom mieste nie je plot medzi domami a tade sa dá prejsť až k hore. Ale je to za cenu, že na vás bude štekať každý psík, ktorých je tam všade dosť. Ale aspoň sa zoznámite s miestnymi obyvateľmi, ktorí v tom štekote zvyknú vykuknúť von.

Keď prejdete povedľa psov, budete sami v lese a môžete prejsť hore kopcom po poľnej ceste k lomu. Spočiatku je to dobrá cesta, ale od posedu a krmelca sa začne zhoršovať. Keď prídete pod lom, ohromí vás dosť veľká halda. A odtiaľ sa už cesta bude len zhoršovať. Na mieste, kde treba odbočiť k lomu treba dobre pozerať doľava a keď uvidíte náznak chodníka, odbočte naň a po pár desiatkach metrov ste na mieste. Je tam odrazu plošinka.


Veľkosť haldy a to, že je zo samého vápenca mi hneď rozbila teóriu o vápencovom lome. Keby to tak bolo, prečo by tam nechali toľko materiálu? Čiže bolo jasné, že hľadali niečo úplne iné. Lenže hneď sa ukázalo, že to nebude také ľahké zistiť. Lom musí byť poriadne starý a vplyvom zvetrávania stien, sa na plošinku zosunulo gigantické množstvo materiálu. Odhadom to je nasypané do výšky 10-20 metrov. V podstate polovica výšky lomu je zasypaná týmto materiálom. Čiže šanca čo i len priblížiť sa ku stene, je nulová. Ale napriek tomu sa mi na jednom mieste podarilo nájsť úlomok kremeňa, čiže je možné, že tam v skutočnosti hľadali nejakú rudu. Nemali sme čas skúmať haldu, tam by sme možno našli viac úlomkov.


Poďme ale k tomu, čo sme na mieste objavili. Hneď po príchode na plošinku sme objavili veľkú prepadlinu. V strede plošiny bolo ale najväčšie prekvapenie. Nachádza sa tam kolmá šachta približne s rozmermi 2x4 metre. S neznámou hĺbkou, lebo jej okraje sú dosť nebezpečné. Ale zjavne bola vyhĺbená v neskoršom období a ten kto ju vyhĺbil hľadal to, čo asi na mieste ťažili len povrchovo. S akým výsledkom skončilo vyhĺbenie jamy sa mi nepodarilo zistiť, ale keďže je tam len táto opustená šachta, asi tam toho veľa nenašli. Ak by ste sa chceli zabiť, toto je ideálne miesto. Vôbec by som sa nečudoval, keby bolo dno plné kostier zvierat. Okolie šachty je porastené väčšími stromami, čiže bude stará minimálne 20-30 rokov. Samotný lom adekvátne starší, ale neobjavil som o ňom ani stopy.

Pretože sme sa na miesto vybrali dosť neskoro a už bolo okolo štvrtej, neostal nám čas na preskúmanie neďalekého lomu, ktorý sa nachádza približne v rovnakej nadmorskej výške, len je viac nad samotnou obcou. Podľa mapy reliéfu sa javí byť tento druhý lom trochu menej zasypaný.

Ak sa pozriete na mapu terénu, vidíte uprostred haldy výraznú trojuholníkovú formáciu, ktorá ja nižšia a jej okraje tvoria vysoké hrebene. Na jeden z tých hrebeňom sme zašli. Celé to miesto je zarastené, ale iba stromami, čiže po povrchu, na ktorom je minimum vegetácie sa dá bez problémov pohybovať.

Podľa mapy som si neskôr všimol ešte dve miesta, kde pravdepodobne tiež čosi skúmali. Jedno miesto sa nachádza smerom k druhému lomu, tesne pod spojovacím chodníkom. A druhé miesto je na úpätí hory. Tam by som sa chcel ešte vrátiť, minimálne preto, aby som zistil, či aj tu hľadali meď, alebo niečo iné.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chytrô - stredoveká cesta a vodopády

Cez víkend sme sa hrali na archeológov a vrhli sme sa na prieskum stredovekého rumpálu, ktorým pred mnohými storočiami vyťahovali vozy do strmého kopca. Skúmali sme lokalitu Chytrô, čo je dolina hneď vedľa dedín Rybô, Valentová a Prášnica. Zdanlivo ničím zaujímavé miesto, ale práve tu natočil Paľo Bielik známe scény z filmu Vlčie diery . A tu aj padla megalavína, čo zabila osemnásť ľudí. Do údolia sme sa dostali z hlavnej cesty z Banskej Bystrice na Donovaly. V polovici bola odbočka na Horný Jelenec a tam sme prešli na uzučkú, miestami rozbitú cestu, ktorá smeruje až na koniec údolia. Ale až tak ďaleko sme nešli. Približne v polovici je odbočka a tam sme zastali. Ďalej by sme si trúfli iba na služobnom aute a také nik z nás nemal. Po tejto poľnej ceste sme pomaly prešli smerom na sever až ku miestu, kde je drevený panel s informáciami o našej stredovekej ceste. Tam sme zišli z poľnej cesty a ďalej pokračovali po lesnom chodníku. Chodník viedol povedľa potoka a už po pár metroch sa to...

Zejmarská roklina

Zejmarská roklina sa nachádza v Slovenskom raji , neďaleko dediny s názvom Dedinky . To je tá dedina, ktorá stojí na brehu Palcmanskej Maše . Nám sa javilo ako najrozumnejšie zastať na parkovisku v strede priehrady a odtiaľ sme cez mierny kopec prešli do údolia Biele vody , kde sa začína vstup do rokliny. Pri vstupe do rokliny je malý stánok, kde sa platí symbolické vstupné a potom už môžete pokračovať do mierneho kopca popri potoku a obdivovať, čo tam príroda nachystala. Cesta nie je nejako náročná. Prekonáte prevýšenie asi 250 metrov, čo je rozdiel medzi začiatkom trasy a horským hotelom Geravy . Väčšina trasy je podľa očakávania. Miestami sú miniatúrne vodopády, putujete povedľa potoka a postupne sa objavujete v krajine, kde začínajú prevládať skaly. Objavujú sa prvé rebríky, plošinky, miestami začnete mať pocit nebezpečenstva, keď sa chodník zmení na kovové plošinky ponad potok. Možno povedať, že tá cestička postupne graduje, pridáva vám čoraz náročnejšie prvky a skúša, či to preko...

Francis Scott Fitzgerald - Veľký Gatsby

Knihu som si kúpil niekedy v období, keď v televízii bežala repríza filmu s Leonardom DiCapriom . Pár rokov mi ležala v skrini, pretože popri dvoch malých deťoch som si stále na ňu nenašiel čas. Ale ako deti pomaly rastú a večer si čítame rozprávky, mám už potom trochu času, počas ktorého môžem čítať. Príbeh je jednoduchý. Nick Carraway príde do New Yorku, aby tu skúsil svoje šťastie ako obchodník s cennými papiermi. S kolegom si chcú prenajať dom, ale ako to už v knihách býva, kolega od bývania odskočí a Nick sa ocitne sám na predmestí (ale na brehu mora) v ošarpanom dome a hneď vedľa stojí obrovská vila, ktorá patrí Gatsbymu. Boháčovi, o ktorom Nick nič nevie. Oproti cez záliv je vila, kde žije Daisy, Nickova vzdialená sesternica spolu so svojim mužom Tomom. Pravdepodobné miesto na mape, kam svoju knihu zasadil Fitzgerald je na priloženej mape. Umiestnenie Gatsbyho vily nie je náhodné, pretože postupne sa v knihe dozvieme o Gatsbyho vzťahu k Daisy. Príbeh nám rozpráva Nick, kto...