Preskočiť na hlavný obsah

Ako sme nenašli baňu v Banskej Bystrici

S deťmi sme sa vybrali na prieskum starej bane. Mala sa nachádzať v Banskej Bystrici v zóne medzi bývalou cementárňou a smetiskom. V hlbokej rokline. Postupovali sme podľa mapy, kde bola zakreslená jednoznačná značka. Miesto nazvime Lazina JJV.

Výpravu sme začali plní nadšenia. Nasadli sme do auta a vyrazili. A hneď po odbočení z Kynceľovskej cesty na R1 smerom na Brezno sme sa ocitli v kolóne. Dvadsať minút sme sa plazili ku križovatke pri Šalkovej. Netušíme doteraz, čo sa tam mohli stať tak skoro ráno. Ale všimli sme si, že sa už asi začali práce na predĺžení R1 a okolo cementárne, aj po pravej strane smerom na Šalkovú už boli vypílené stromy.


To nás nemohlo odradiť a konečne sme zastali na malom parkovisku. Je to pod skládkou, bol tam trochu mŕtvolný puch, takže sme sa odtiaľ rýchlo hnali po poľnej ceste popod les smerom na severozápad. Dokonca tak rýchlo, že sme v aute zabudli kladivo a lopatu a tak som sa po tom musel vrátiť. Obaja moji malí geológovia zatiaľ počkali na začiatku lesa. Našťastie som sa vracal len dvesto metrov. Po krátkom zdržaní sme si našli pekné miesto pod lesom, kde lístie farbil mráz do odtieňov oranžovej a nakrútili sme niekoľko scén do videa. Každý si mohol povedať svoje. A potom sme už rýchlo prešli po ceste a s miernym blúdením sme došli do rokliny. Teraz už viem, že sa stačí držať poľnej cesty na okraji lesa a dôjdete tam, kam sme potrebovali. My sme šli chvíľu ako tanky, priamo po lúke, ale nebolo to nič hrozné.


V rokline sme sa držali na ceste popri potoku a došli sme na prvú lúku, ktorá bola zarastená kríkmi. Naše nadšenie trochu pokleslo, keď sme sa tam bezradne obzerali a márne pátrali po niečom, čo by pripomínalo starú haldu. Rýchly pohľad do mapy a usúdil som, že sa musíme presunúť dvesto metrov po ceste severným smerom a že by sme mali byť na mieste. Tam sme sa ocitli v lese pod stromami a aj keď nič nenaznačovalo prítomnosť bane, vyzeralo to tam ako miesto, kde by baňa mohla byť.

A tak som deti nechal na ceste skúmať kamene, ktorých tam bolo obrovské množstvo a ja som zamieril do minirokliny. Dobre ma videli, takže mohli sledovať, ako tam pobehujem a rýchlo pátram po stopách haldy. Ale výsledkom bolo opäť nič. Vyzeralo to tam krásne, našiel som aj prameň potoka a stopy po divých zvieratách, ale bane nikde. Začal som hádzať flintu do žita. Predstava, že to tam idem s mojimi malými geológmi pracne prehľadávať, ma nenaplnila nadšením. Najmä, keď sme už boli v poriadnom sklze. Preto som sa radšej vrátil k nim a dohodli sme sa, že na mieste porozbíjame nejaké kamene a budeme skúmať, či v nich nenájdeme stopy minerálov.

Deti mi ukazovali veľké kamene a ja som rozbíjal a rozbíjal, až som bol spotený ako nejaký trestanec v kameňolome. Kto to nevyskúšal, netuší, ako je niekedy náročné rozmlátiť veľký kameň. Ale za odmenu sme dostali niekoľko krásnych ukážok. Kamene boli plné železa a tak sme mohli obdivovať nádherné vzorky limonitu (to je v skutočnosti odborný názov pre hrdzu) v kameňoch. A našli sme aj krásne ružovo zafarbené skaly.

Baňu sme síce nenašli, ale dnes už viem, že sme v skutočnosti stáli nad ňou. Nikdy by som nepovedal, že máme zostúpiť až na dno rokliny. Na mieste sme zabudli aj jeden krásny malý kamienok, ktorý musím dcére priniesť, takže pri najbližšej príležitosti tam pôjdem, zoberiem kameň a snáď nájdem aj tú hľadanú mini prieskumnú šachtu.



Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chytrô - stredoveká cesta a vodopády

Cez víkend sme sa hrali na archeológov a vrhli sme sa na prieskum stredovekého rumpálu, ktorým pred mnohými storočiami vyťahovali vozy do strmého kopca. Skúmali sme lokalitu Chytrô, čo je dolina hneď vedľa dedín Rybô, Valentová a Prášnica. Zdanlivo ničím zaujímavé miesto, ale práve tu natočil Paľo Bielik známe scény z filmu Vlčie diery . A tu aj padla megalavína, čo zabila osemnásť ľudí. Do údolia sme sa dostali z hlavnej cesty z Banskej Bystrice na Donovaly. V polovici bola odbočka na Horný Jelenec a tam sme prešli na uzučkú, miestami rozbitú cestu, ktorá smeruje až na koniec údolia. Ale až tak ďaleko sme nešli. Približne v polovici je odbočka a tam sme zastali. Ďalej by sme si trúfli iba na služobnom aute a také nik z nás nemal. Po tejto poľnej ceste sme pomaly prešli smerom na sever až ku miestu, kde je drevený panel s informáciami o našej stredovekej ceste. Tam sme zišli z poľnej cesty a ďalej pokračovali po lesnom chodníku. Chodník viedol povedľa potoka a už po pár metroch sa to...

Zejmarská roklina

Zejmarská roklina sa nachádza v Slovenskom raji , neďaleko dediny s názvom Dedinky . To je tá dedina, ktorá stojí na brehu Palcmanskej Maše . Nám sa javilo ako najrozumnejšie zastať na parkovisku v strede priehrady a odtiaľ sme cez mierny kopec prešli do údolia Biele vody , kde sa začína vstup do rokliny. Pri vstupe do rokliny je malý stánok, kde sa platí symbolické vstupné a potom už môžete pokračovať do mierneho kopca popri potoku a obdivovať, čo tam príroda nachystala. Cesta nie je nejako náročná. Prekonáte prevýšenie asi 250 metrov, čo je rozdiel medzi začiatkom trasy a horským hotelom Geravy . Väčšina trasy je podľa očakávania. Miestami sú miniatúrne vodopády, putujete povedľa potoka a postupne sa objavujete v krajine, kde začínajú prevládať skaly. Objavujú sa prvé rebríky, plošinky, miestami začnete mať pocit nebezpečenstva, keď sa chodník zmení na kovové plošinky ponad potok. Možno povedať, že tá cestička postupne graduje, pridáva vám čoraz náročnejšie prvky a skúša, či to preko...

Francis Scott Fitzgerald - Veľký Gatsby

Knihu som si kúpil niekedy v období, keď v televízii bežala repríza filmu s Leonardom DiCapriom . Pár rokov mi ležala v skrini, pretože popri dvoch malých deťoch som si stále na ňu nenašiel čas. Ale ako deti pomaly rastú a večer si čítame rozprávky, mám už potom trochu času, počas ktorého môžem čítať. Príbeh je jednoduchý. Nick Carraway príde do New Yorku, aby tu skúsil svoje šťastie ako obchodník s cennými papiermi. S kolegom si chcú prenajať dom, ale ako to už v knihách býva, kolega od bývania odskočí a Nick sa ocitne sám na predmestí (ale na brehu mora) v ošarpanom dome a hneď vedľa stojí obrovská vila, ktorá patrí Gatsbymu. Boháčovi, o ktorom Nick nič nevie. Oproti cez záliv je vila, kde žije Daisy, Nickova vzdialená sesternica spolu so svojim mužom Tomom. Pravdepodobné miesto na mape, kam svoju knihu zasadil Fitzgerald je na priloženej mape. Umiestnenie Gatsbyho vily nie je náhodné, pretože postupne sa v knihe dozvieme o Gatsbyho vzťahu k Daisy. Príbeh nám rozpráva Nick, kto...