Preskočiť na hlavný obsah

Ako hľadajú amatéri staré bane

Nájsť starú baňu nie je vôbec ťažké. To najťažšie pre nás urobil Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Prehľadali staré zdroje a do mapy vyznačili miesta, kde sú štôlne a haldy. Vám stačí prehľadávať iba túto mapu na mieste, ktoré máte v hľadáčiku. Samozrejme v tej mape nie je všetko, ale je tam tých miest dostatok na to, aby uspokojili vašu zvedavosť.

Staré banské diela

Ovládanie

Kliknite na ikonu malého i a potom kliknite na značku na mape. Zobrazí sa malé okno, v ktorom keď kliknete v strome na štôlňu alebo na haldu, dozviete sa, čo by to malo byť a aké je to veľké.

A čo robiť, keď to nie je na ich mape

Potom existuje druhý spôsob. Na vyhliadnutej lokalite pozerajte do mapy, ktorá má dobre vykreslenú výšku terénu. A na takejto mape dobre vidíte, keď je zrazu v teréne priehlbeň, alebo kôpka nejakého materiálu. Keď také miesto nájdete, pozrite si ho zvrchu na satelitnej mape. Ale obvykle to bude zarastené stromami a ak budete chcieť vedieť podrobnosti, budete sa musieť na to miesto sami pozrieť. Takéto mapy som objavil dve:
  • www.freemap.sk - Na tejto mape máte dobre vykreslené vrstevnice aj tvar terénu. S trochou šikovnosti rozoznáte aj drobné nerovnosti, ktoré charakterizujú narušenie povrchu.
  • MAPKA - Letecké laseserové skenovanie povrchu. Robili ho v roku 2018. Ak si chcete zobraziť aj mapu pod tým, treba rozkliknúť menu vľavo a tam sa dá nastaviť priehľadnosť na vrstve. Trošku komplikované ovládanie, ale ten model DMR 5.0 ukazuje neuveriteľné detaily.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chytrô - stredoveká cesta a vodopády

Cez víkend sme sa hrali na archeológov a vrhli sme sa na prieskum stredovekého rumpálu, ktorým pred mnohými storočiami vyťahovali vozy do strmého kopca. Skúmali sme lokalitu Chytrô, čo je dolina hneď vedľa dedín Rybô, Valentová a Prášnica. Zdanlivo ničím zaujímavé miesto, ale práve tu natočil Paľo Bielik známe scény z filmu Vlčie diery . A tu aj padla megalavína, čo zabila osemnásť ľudí. Do údolia sme sa dostali z hlavnej cesty z Banskej Bystrice na Donovaly. V polovici bola odbočka na Horný Jelenec a tam sme prešli na uzučkú, miestami rozbitú cestu, ktorá smeruje až na koniec údolia. Ale až tak ďaleko sme nešli. Približne v polovici je odbočka a tam sme zastali. Ďalej by sme si trúfli iba na služobnom aute a také nik z nás nemal. Po tejto poľnej ceste sme pomaly prešli smerom na sever až ku miestu, kde je drevený panel s informáciami o našej stredovekej ceste. Tam sme zišli z poľnej cesty a ďalej pokračovali po lesnom chodníku. Chodník viedol povedľa potoka a už po pár metroch sa to

Zejmarská roklina

Zejmarská roklina sa nachádza v Slovenskom raji , neďaleko dediny s názvom Dedinky . To je tá dedina, ktorá stojí na brehu Palcmanskej Maše . Nám sa javilo ako najrozumnejšie zastať na parkovisku v strede priehrady a odtiaľ sme cez mierny kopec prešli do údolia Biele vody , kde sa začína vstup do rokliny. Pri vstupe do rokliny je malý stánok, kde sa platí symbolické vstupné a potom už môžete pokračovať do mierneho kopca popri potoku a obdivovať, čo tam príroda nachystala. Cesta nie je nejako náročná. Prekonáte prevýšenie asi 250 metrov, čo je rozdiel medzi začiatkom trasy a horským hotelom Geravy . Väčšina trasy je podľa očakávania. Miestami sú miniatúrne vodopády, putujete povedľa potoka a postupne sa objavujete v krajine, kde začínajú prevládať skaly. Objavujú sa prvé rebríky, plošinky, miestami začnete mať pocit nebezpečenstva, keď sa chodník zmení na kovové plošinky ponad potok. Možno povedať, že tá cestička postupne graduje, pridáva vám čoraz náročnejšie prvky a skúša, či to preko

Fryderyk Chopin - Valčík v A-mol, B. 150

Valčík, ktorý Chopin úplne nedokončil. Vydali ho až po jeho smrti. Ako ináč, vtedy ho priklepli úplne inej osobe, lebo na konci života Chopin už nebol žiadnou veľkou hviezdou. A tak až v roku 1955 priradili skladbu práve k Chopinovi. Zachovali sa dva rukopisy. Na Internete je nájditeľný iba starší rukopis, plný čmáraníc, nedokončený. Ten druhý je kdesi v Francúzsku, ale ani ten by nemal byť úplne hotový. Táto moja verzia zodpovedá tomu druhému. Rozdiel je len v tom, že som ho mierne spomalil voči tomu, ako je to obvyklé. Ale podľa mňa je to valčík a nie preteky v rýchlosti a takto to omnoho lepšie znie. Frédéric Chopin - Waltz in A minor, B. 150 by Robo Ulbricht