Preskočiť na hlavný obsah

Z Trnavej Hory do Kremnice

Niekedy sa ocitneme na takom výlete, ktorý sme vôbec neplánovali. Presne takýto výlet sa pre nás začal v dedinke Trnavá hora. Pôvodne sme sa chceli iba čo najrýchlejšie dostať do Kremnice a ako všetci normálni ľudia, išli sme po diaľnici. Išli sme smerom od Zvolena a tesne pred Hronskou Dúbravou nás policajti nemilosrdne odklonili z diaľnice na bývalú cestu (neskôr sme sa dozvedeli, že niekde na diaľnici havaroval kamión s drevom), ktorá ide povedľa Hrona. Tade sme sa plahočili slimačím tempom a asi po hodine sme sa dostali do Trnavej Hory. Slnko pripekalo, bambíno už začínalo byť v tom teple nervózne a tak sme sa museli rozhodnúť, či budeme pokračovať.
Zastali sme v nejakom bufete Jalná pri Hrone. Mali tam len zapekanky, ale dali sa zjesť. Ten bufet slúži asi len splavujúcim vodákom, ktorí sa cez víkend zastavujú pri brehu a tak bola obsluha z nás uprostred týždňa trochu prekvapená. Pod košatým stromom vedľa bufetu sme skontrolovali mapu a nikomu sa nechcelo ešte hodinu sa piecť v aute, pokiaľ by sme prešli zvyšný úsek. A tak padol návrh, aby sme sa pokúsili prekonať cestu do Kremnice cez hory. Cez dediny Ihrač a Nevoľné. Uprostred leta to nevyzeralo na komplikovanú cestu.
Rovno sme vyštartovali, zabočili sme s hlavnej cesty na vedľajšu, ktorá viedla hore na kopec, a uháňali dopredu. Ako inak, zablúdili sme. Ocitli sme sa kdesi na lazoch, kde sa asfaltová cesta skončila. Trnavá Hora má síce len dve bočné ulice, ale tá druhá vedie do ešte menších dediniek Horná Trnavá Hora a Kľačany. Ale aspoň bol zhora krásny výhľad.

Tak sme zbehli zase dolu do dediny a teraz už správne zahli na cestu, ktorá nás mala doviezť do Nevoľného. Teraz sme už išli dobre a po chvíli sme sa ocitli v zelenom údolí, ktoré sa tiahlo krajinou. Cestou sme objavili zaujímavé atrakcie. Hneď na začiatku údolia boli uprostred niekoľkých vodných plôch Bohdanov mlyn, čo by mal byť penzión a Tralaland, čo by mala byť nejaká zábava pre deti. Nezdržovali sme sa pri tom, ale niekedy sa tam ešte vrátime, lebo na celé údolie tam rozvoniavalo jedlom.
Potom sme sa v strmom svahu tesne minuli s autobusom. V zime to tam musí byť naozaj veselé. Toto sa nám stalo v Ihrači a až doma sme zistili, že je tam Ihračské kamenné more. Ako more to ale nevyzeralo, skôr ako kamenná hora. Takže aj tam sa musíme neskôr vrátiť.

Potom nasledovalo Nevoľné, ale to bolo sklamanie. Názov sľuboval zážitky, ale bola to len ospanlivá dedina vo vrchoch. Za ňou sme si pojazdili v ostrách zákrutách a po drgľovačke sme nakoniec prišli do Kremnice. V Kremnici cesta končila priamo pri železničnej stanici.
V Kremnici sme sa zastavili iba na chvíľu. Povinne sme okoštovali kávu, zmrzlinu a nakukli sme na Štefánikovo námestie s morovým stĺpom. Toto bola len neplánovaná cesta. V skutočnosti sme totiž išli na Kremnické Bane, ale to už by bol úplne iný príbeh.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chytrô - stredoveká cesta a vodopády

Cez víkend sme sa hrali na archeológov a vrhli sme sa na prieskum stredovekého rumpálu, ktorým pred mnohými storočiami vyťahovali vozy do strmého kopca. Skúmali sme lokalitu Chytrô, čo je dolina hneď vedľa dedín Rybô, Valentová a Prášnica. Zdanlivo ničím zaujímavé miesto, ale práve tu natočil Paľo Bielik známe scény z filmu Vlčie diery . A tu aj padla megalavína, čo zabila osemnásť ľudí. Do údolia sme sa dostali z hlavnej cesty z Banskej Bystrice na Donovaly. V polovici bola odbočka na Horný Jelenec a tam sme prešli na uzučkú, miestami rozbitú cestu, ktorá smeruje až na koniec údolia. Ale až tak ďaleko sme nešli. Približne v polovici je odbočka a tam sme zastali. Ďalej by sme si trúfli iba na služobnom aute a také nik z nás nemal. Po tejto poľnej ceste sme pomaly prešli smerom na sever až ku miestu, kde je drevený panel s informáciami o našej stredovekej ceste. Tam sme zišli z poľnej cesty a ďalej pokračovali po lesnom chodníku. Chodník viedol povedľa potoka a už po pár metroch sa to

Francis Scott Fitzgerald - Veľký Gatsby

Knihu som si kúpil niekedy v období, keď v televízii bežala repríza filmu s Leonardom DiCapriom . Pár rokov mi ležala v skrini, pretože popri dvoch malých deťoch som si stále na ňu nenašiel čas. Ale ako deti pomaly rastú a večer si čítame rozprávky, mám už potom trochu času, počas ktorého môžem čítať. Príbeh je jednoduchý. Nick Carraway príde do New Yorku, aby tu skúsil svoje šťastie ako obchodník s cennými papiermi. S kolegom si chcú prenajať dom, ale ako to už v knihách býva, kolega od bývania odskočí a Nick sa ocitne sám na predmestí (ale na brehu mora) v ošarpanom dome a hneď vedľa stojí obrovská vila, ktorá patrí Gatsbymu. Boháčovi, o ktorom Nick nič nevie. Oproti cez záliv je vila, kde žije Daisy, Nickova vzdialená sesternica spolu so svojim mužom Tomom. Pravdepodobné miesto na mape, kam svoju knihu zasadil Fitzgerald je na priloženej mape. Umiestnenie Gatsbyho vily nie je náhodné, pretože postupne sa v knihe dozvieme o Gatsbyho vzťahu k Daisy. Príbeh nám rozpráva Nick, kto

Por una Cabeza

Argentínske tango som začal počúvať, keď Robo s Erikou chodili na tanečný kurz a po večeroch si v obývačke opakovali kroky. Toto je klasická melódia, ktorá sa vám pri prvom počutí dostane pod kožúšok. Nedalo mi a pátral som po pôvode tejto skladby. Skladba pochádza z roku 1935 a napísal ju Carlos Gardel a slová napísal Alfredo La Pera. V tom istom roku obaja zahynuli pri leteckom nešťastí v Medeline v Kolumbii. Obsahom skladby je porovnávanie stávkovania na kone s nejakou atraktívnou ženou. Výraz Por una Cabeza je fráza z dostihového prostredia a znamená víťazstvo koňa o jednu dĺžku hlavy. Gardel bol veľkým fanúšikom dostihov, preto ho to asi inšpirovalo. Carlos Gardel je považovaný za dôležitú postavu argentínskeho tanga a ľudia stále spomínajú na jeho hlas.