Preskočiť na hlavný obsah

Ďalší deň v Banskej Štiavnici

Niektoré miesta vás priťahujú ako spev Sirény. Banská Štiavnica je v podstate jedna dlhá strmá ulica, na ktorej lapáte po dychu a dúfate, že na konci nájdete aspoň jedno voľné miesto v Divnej Pani. Aby ste do seba kopli kafíčko a prinútili sa vyšliapať ešte na Trojičné námestie. A ak tam neskončíte v antikvariáte, tak ešte vyšliapať cez les na Veľkú Vodárenskú. Ale to už je fakt posledná atrakcia lenivého turistu v kopcoch. Lesy sú tam plné nebožtíkov, čo si pridali ešte jednu atrakciu a kleplo ich na pol ceste. A napriek tomu, že sa zaprisaháte a nahlas prehlásite, že sa do tej strminy nikdy viac nevrátite, na druhý rok ste tam opäť. Prečo?
 Kladiem otázky, ale kto iný na ne má odpovedať? Hippo má plno starostí so svojou úlohou pediatra. Viola si rovno zaťukala na čelo a odbehla drankať päťeurovku od Eriky. A Žofka rieši svoje stretnutie s Neilom Armstrongom. Ostal som tu len ja a hŕba spomienok.

Spomenul som si, ako som sa plahočil na Kalváriu, zakopával o storočiami rozpadnutý chodník a zlostil sa na všadeprítomných chrobákov s červenými krovkami. Spomenul som si na na obrovské sekvoje v botanickej záhrade a jediné rozkvitnuté lekno v ošarpanom bazéniku na tom istom mieste. Spomenul som si na ulicu obsypanú ružami, ktorá sa pred nami vynorila z ničoho a ktorú už nikdy nenájdem. Spomenul som si na pouličné bistro, kde som sa natlačil cícerom v citrónovej omáčke. Spomenul som si na šialenú návštevu banskej chodby, ktorá sa po sto metroch skončila a vykopla ma naspäť na rozpálenú ulicu.
Spomenul som si na obchodík, v ktorom si Robo s Erikou kúpili prstienok. Spomenul som si na penzión Nostalgia, kde sa štveráte pomedzi staré trámy do svojej izbičky. Spomenul som si na šálku čaju v Čajovni Klopačka, kde sa nám do šálok plazil podivný dym a sledovali nás zastreté pohľady návštevníkov. Spomenul som si na opustený cintorín vedľa Nového Zámku, na ktorom kvílil vietor v štrbinách kovových krížov. A spomenul som si aj na hlasy spevákov z Fragile, ktorých sme počuli tesne pred koncertom z nejakého okienka.

Spomenul som si na náhodne objavené bludisko zo zrkadiel, kde ste vrážali do stien a bojovali s narastajúcou panikou. Spomenul som si na šálku mexickej čokolády v obchode, ktorý rýchlejšie zanikol než vznikol. Spomenul som si na drevené lietadlo so zhnitými krídlami a na uhrančivý pohľad mozaikovej salamandry. Spomenul som si na družičku nevesty, ktorá zúfalo krivkala po mačacích hlavách a snažila sa udržať neposlušné šaty na mieste.
Každá jedna návšteva v Banskej Štiavnici je rovnaká ako tá pred ňou. A každá návšteva má svoje kúzlo. A medvedík sa potom doma v posteli prehadzuje a volá do tmy podivné slová. A spomína a sníva. A občas mu rozpálené čelo schladí ľudská chlácholiaca ruka. A občas sa zobudí spotený a v ruke zviera prázdno. A potom zaspí a snivá noc ho opradie ďalšími spomienkami.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chytrô - stredoveká cesta a vodopády

Cez víkend sme sa hrali na archeológov a vrhli sme sa na prieskum stredovekého rumpálu, ktorým pred mnohými storočiami vyťahovali vozy do strmého kopca. Skúmali sme lokalitu Chytrô, čo je dolina hneď vedľa dedín Rybô, Valentová a Prášnica. Zdanlivo ničím zaujímavé miesto, ale práve tu natočil Paľo Bielik známe scény z filmu Vlčie diery . A tu aj padla megalavína, čo zabila osemnásť ľudí. Do údolia sme sa dostali z hlavnej cesty z Banskej Bystrice na Donovaly. V polovici bola odbočka na Horný Jelenec a tam sme prešli na uzučkú, miestami rozbitú cestu, ktorá smeruje až na koniec údolia. Ale až tak ďaleko sme nešli. Približne v polovici je odbočka a tam sme zastali. Ďalej by sme si trúfli iba na služobnom aute a také nik z nás nemal. Po tejto poľnej ceste sme pomaly prešli smerom na sever až ku miestu, kde je drevený panel s informáciami o našej stredovekej ceste. Tam sme zišli z poľnej cesty a ďalej pokračovali po lesnom chodníku. Chodník viedol povedľa potoka a už po pár metroch sa to

Francis Scott Fitzgerald - Veľký Gatsby

Knihu som si kúpil niekedy v období, keď v televízii bežala repríza filmu s Leonardom DiCapriom . Pár rokov mi ležala v skrini, pretože popri dvoch malých deťoch som si stále na ňu nenašiel čas. Ale ako deti pomaly rastú a večer si čítame rozprávky, mám už potom trochu času, počas ktorého môžem čítať. Príbeh je jednoduchý. Nick Carraway príde do New Yorku, aby tu skúsil svoje šťastie ako obchodník s cennými papiermi. S kolegom si chcú prenajať dom, ale ako to už v knihách býva, kolega od bývania odskočí a Nick sa ocitne sám na predmestí (ale na brehu mora) v ošarpanom dome a hneď vedľa stojí obrovská vila, ktorá patrí Gatsbymu. Boháčovi, o ktorom Nick nič nevie. Oproti cez záliv je vila, kde žije Daisy, Nickova vzdialená sesternica spolu so svojim mužom Tomom. Pravdepodobné miesto na mape, kam svoju knihu zasadil Fitzgerald je na priloženej mape. Umiestnenie Gatsbyho vily nie je náhodné, pretože postupne sa v knihe dozvieme o Gatsbyho vzťahu k Daisy. Príbeh nám rozpráva Nick, kto

Por una Cabeza

Argentínske tango som začal počúvať, keď Robo s Erikou chodili na tanečný kurz a po večeroch si v obývačke opakovali kroky. Toto je klasická melódia, ktorá sa vám pri prvom počutí dostane pod kožúšok. Nedalo mi a pátral som po pôvode tejto skladby. Skladba pochádza z roku 1935 a napísal ju Carlos Gardel a slová napísal Alfredo La Pera. V tom istom roku obaja zahynuli pri leteckom nešťastí v Medeline v Kolumbii. Obsahom skladby je porovnávanie stávkovania na kone s nejakou atraktívnou ženou. Výraz Por una Cabeza je fráza z dostihového prostredia a znamená víťazstvo koňa o jednu dĺžku hlavy. Gardel bol veľkým fanúšikom dostihov, preto ho to asi inšpirovalo. Carlos Gardel je považovaný za dôležitú postavu argentínskeho tanga a ľudia stále spomínajú na jeho hlas.