Preskočiť na hlavný obsah

Turíčny jarmok v Slovenskej Ľupči

Na môj prvý jarmok v živote ma nalákali veľmi ľahko. Vraj tam bude sprievod, pečená klobása a stánky s pivom, ku ktorým ma ale z výchovných dôvodov nepustia. Tak som na to kývol labkou. Takéto veci ma vedia navnadiť.
Jarmok sa odohrával v Slovenskej Ľupči a až po dlhšom pátraní som zistil, že má oficiálny názov Turíčny jarmok. V modernej podobe existuje až od roku 2000, ale obyvatelia obce si pamätajú aj na jarmoky spred štyristo rokov, kedy sa to celé začalo. Vtedy toľko domŕzali do kráľov Ferdinanda I. a Leopolda I., až im ten jarmok odklepli. Ak sa budete nudiť, prekliknite dole na ich hyperlinky. Minimálne ten druhý poriadne holdoval atropínovým kvapkám.

Turíce sa inak nazývajú aj Letnice (závisí to od toho, aké vierovyznanie máte) a sú pripomienkou na jednu kapitolu v Biblii s názvom Skutky apoštolov. Ale na jarmoku to už dávno stratilo svoj pôvodný význam, tam ide len o zábavu.
Toho chlapa za mnou vedú na trh otrokov.
Keďže ako najväčšia atrakcia pre mňa mal byť sprievod, zastali sme si kdesi uprostred hlavnej ulice, kde sa tlačili stovky dychtivých divákov a sledovali sme, čo sa bude diať. Kým sa nedialo nič, všetci diváci stáli disciplinovane na kraji cesty. Akonáhle ale sprievod vyrazil, začali sa nožnice dychtivých krkov privierať a diváci v podstate zatarasili sprievodu cestu. Ale keď sa zjavili traktory, tak si dali zase povedať a pratali sa na miesta im určené.
Sprievod bol krátky, ale pekný. Najprv malé detičky, ktoré nemali potuchy, prečo a kde sú. Potom väčšie detičky, ktoré aj čosi zatancovali. Potom ešte väčšie detičky a za nimi karavána lúpežníkov, ktorá vliekla otrokov na trh. Boli k nim milosrdní a dovolili im aj krátke rozhovory s divákmi.
Principál vedie svoj cirkus mestom.
A na záver sprievodu prešli príšery, medveď naplnený chudým človekom, ktorý vyzeral, že nedôjde do cieľa a Elvis nasledovaný cirkusom. Trvalo to desať minút a celkom toho stačilo. Akurát na pobavenie medvedíka. Na fotke to síce nevidno, ale ten otrok bol trošku nesvoj v mojej prítomnosti a počas akože nenúteného rozhovoru s divákom poškuľovaľ po mne. Asi mal obavu pred mojimi ostrými pazúrmi a prázdnym bruškom.
Po skončení sprievodu sme sa vrhli na stánky. Bol tam tovar od výmyslu sveta, ale dosť rovnaký. Stánky s peňaženkami, stánky s opaskami, stánky s vareškami a medzi tým ako päsť na oko stánok s poľskými cukríkmi. Ten sa dal ľahko spoznať, lebo pred ním sa vôbec nikto nezastavoval a predavač správne tušil fiasko. Ostatní sa slastne usmievali a v duchu rátali budúce utŕžené eurá. Predčasne sa tešili.
Elvis na traktore sa baví s okoloidúcim.
Keď sme sa konečne dostali ku stánkom s jedlom, začalo pršať. Ako divák Fontány pre Zuzanu som si myslel, že ľudia majú dážď radi, ale nebolo to tak. Všetko sa to poschovávalo pod stromy a keď dážď zosilnel, aj do kultúrneho domu a požiarnej zbrojnice. Tvrdli sme tam skoro hodinu, kým bol dážď len mierny a mohli sme zaútočiť na stánok s jedlom. Klobáska s uhorkou a horčicou bola ale skvelou náplasťou na naše mokré kožuchy. Mľaskali sme jazykmi a uznanlivo pokyvovali hlavou nad delikátne pikantnou chuťou klobásky, kde neboli priveľa balastného tuku. Ak si to neviete predstaviť, tak to bolo veľmi podobné, ako keď Marek Vašut vytiahne svoje fľašky s vínom a snaží sa vám ich predať. Tento zážitok stál za to. Napravil trochu nepodarený dojem z halušiek, ktoré sa topili v masti a ktoré sme zhltli ešte pred dažďom.
Pretože dážď neprestával a naše kožuchy boli čoraz ťažšie a ťažšie, povedali sme jarmoku zbohom a a pratali sa domov. Dážď vraj ustal o piatej večer. To sme už dávno spokojne ležali zavŕtaní do periny a tešili sa zo sucha v postieľke.

Odkazy


Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chytrô - stredoveká cesta a vodopády

Cez víkend sme sa hrali na archeológov a vrhli sme sa na prieskum stredovekého rumpálu, ktorým pred mnohými storočiami vyťahovali vozy do strmého kopca. Skúmali sme lokalitu Chytrô, čo je dolina hneď vedľa dedín Rybô, Valentová a Prášnica. Zdanlivo ničím zaujímavé miesto, ale práve tu natočil Paľo Bielik známe scény z filmu Vlčie diery . A tu aj padla megalavína, čo zabila osemnásť ľudí. Do údolia sme sa dostali z hlavnej cesty z Banskej Bystrice na Donovaly. V polovici bola odbočka na Horný Jelenec a tam sme prešli na uzučkú, miestami rozbitú cestu, ktorá smeruje až na koniec údolia. Ale až tak ďaleko sme nešli. Približne v polovici je odbočka a tam sme zastali. Ďalej by sme si trúfli iba na služobnom aute a také nik z nás nemal. Po tejto poľnej ceste sme pomaly prešli smerom na sever až ku miestu, kde je drevený panel s informáciami o našej stredovekej ceste. Tam sme zišli z poľnej cesty a ďalej pokračovali po lesnom chodníku. Chodník viedol povedľa potoka a už po pár metroch sa to...

Francis Scott Fitzgerald - Veľký Gatsby

Knihu som si kúpil niekedy v období, keď v televízii bežala repríza filmu s Leonardom DiCapriom . Pár rokov mi ležala v skrini, pretože popri dvoch malých deťoch som si stále na ňu nenašiel čas. Ale ako deti pomaly rastú a večer si čítame rozprávky, mám už potom trochu času, počas ktorého môžem čítať. Príbeh je jednoduchý. Nick Carraway príde do New Yorku, aby tu skúsil svoje šťastie ako obchodník s cennými papiermi. S kolegom si chcú prenajať dom, ale ako to už v knihách býva, kolega od bývania odskočí a Nick sa ocitne sám na predmestí (ale na brehu mora) v ošarpanom dome a hneď vedľa stojí obrovská vila, ktorá patrí Gatsbymu. Boháčovi, o ktorom Nick nič nevie. Oproti cez záliv je vila, kde žije Daisy, Nickova vzdialená sesternica spolu so svojim mužom Tomom. Pravdepodobné miesto na mape, kam svoju knihu zasadil Fitzgerald je na priloženej mape. Umiestnenie Gatsbyho vily nie je náhodné, pretože postupne sa v knihe dozvieme o Gatsbyho vzťahu k Daisy. Príbeh nám rozpráva Nick, kto...

Por una Cabeza

Argentínske tango som začal počúvať, keď Robo s Erikou chodili na tanečný kurz a po večeroch si v obývačke opakovali kroky. Toto je klasická melódia, ktorá sa vám pri prvom počutí dostane pod kožúšok. Nedalo mi a pátral som po pôvode tejto skladby. Skladba pochádza z roku 1935 a napísal ju Carlos Gardel a slová napísal Alfredo La Pera. V tom istom roku obaja zahynuli pri leteckom nešťastí v Medeline v Kolumbii. Obsahom skladby je porovnávanie stávkovania na kone s nejakou atraktívnou ženou. Výraz Por una Cabeza je fráza z dostihového prostredia a znamená víťazstvo koňa o jednu dĺžku hlavy. Gardel bol veľkým fanúšikom dostihov, preto ho to asi inšpirovalo. Carlos Gardel je považovaný za dôležitú postavu argentínskeho tanga a ľudia stále spomínajú na jeho hlas.