Neďaleko Banskej Bystrice, pri obci Slovenská Ľupča v údolí Driekyňa, sa nachádza lom s ružovým vápencom. V tejto bani sa našli skameneliny amonitov. Jediný problém je, že na internete nie je možné nájsť presné súradnice tejto bane. Podarilo sa mi nájsť iba informáciu, že baňa je povrchová a veľká približne 10 x 10 m.
Na predbežné určenie jej miesta som použil online mapu, ktorá zobrazuje aj profil terénu. Na mape som postupne prehľadával celé údolie Driekyne a hľadal som miesto, ktoré sa podobá na povrchový lom. Údolie sa rozvetvuje na Suchú Driekyňu a Mokrú Driekyňu. Logickejšie vyzerala tá mokrá. A skutočne, na mape som takéto nádejné miesto objavil. Nachádza sa približne 300 až 500 m za poslednými víkendovými chatami, ktoré sa v údolí nachádzajú.
Sadol som do auta a odviezol som sa k chatám. Pri tých chatách sa končí aj asfaltová cesta. Na tom mieste som zaparkoval. Ďalej som pokračoval pešo. Bolo krásne slnečné nedeľné ráno a v lesoch naokolo sa ozývali jelene. Na tom krátkom úseku poľnej cesty som počul minimálne tri jelene. To miesto nebolo úplne opustené, občas som stretol aj nejakých ľudí, ktorí spozorneli pri pohľade na kladivo, ktoré som držal v ruke. Postupoval som po ceste, ktorá sa vinie vedľa potoka. Tesne pred lomom bolo vidno, že sa už blížim k hľadanému cieľu. Povrch cesty bol miestami pokrytý ružovými vápencovými kameňmi, obrúsenými do hladka. Tesne pred lomom som pri potoku objavil veľké kusy ružového vápenca. Samotný lom bol kompletne obrastená hrubou vrstvou machu. Bolo jasné, že tam roky nikto nebol.
Lom sa nachádza v ohybe cesty, a pokiaľ o nom neviete, ani vás nenapadne, že ten malý výklenok v bočnej strane hory je práve tento hľadaný lom. Ten mach na skalách bol trošku problém, pretože povrch lomu bol praktický neviditeľný pod hrubou vrstvou. Nemal som so sebou žiadne vybavenie na jeho odstránenie. Iba kladivo, ktoré nie je najlepším nástrojom na odstraňovanie machu. Preto som sa najprv vrátil k tým skalám, ktoré som videl pri potoku. Skaly boli riadne zvetrané a preto nebol problém z nich podlamovať menšie kúsky a skúmať, ako ten ružový vápenec vyzerá. Vybral som si zopár pekných kúskov.
Potom som sa vrátil naspäť k lomu. Našiel som si vhodné miesto a začal som kladivom čistiť vrstvu machu. Ale nemalo to veľký zmysel. Pod vrstvou machu bola vrstva hliny, ktorá dokonale zakrývala celú skalu. Vlastne som tu skalu ani nepotreboval odkryť, pretože som už pri potoku získal dostatok pekných vzoriek ružového vápenca. Samozrejme skameneliny som nenašiel žiadne, ale s tým som dopredu počítal. Na tejto krátkej výprave som chcel objaviť iba tú baňu. A to sa mi podarilo.
Komentáre
Zverejnenie komentára