Preskočiť na hlavný obsah

Zubáč s lečom

Hippo sa opäť raz predviedol a vyrazil nám dych jednoduchým receptom zo zubáča. Zubáča v dnešných časoch ľahko chytíte napríklad v Kauflande. Robo mu priniesol dve filety a Hippo sa pustil do tohto receptu.

Lečo

Vo woku rozohrejte olivový olej a opražte na ňom cibuľu. Počkajte, pokiaľ nebude sklovitá a jemne zhnednutá. Pridajte poriadnu porciu mletého čierneho korenia. Kým sa to praží, pokrájajte si na väčšie kusy štyri zelené papriky. Chceme v jedle vidieť tie kúsky. Potom to ešte osoľte, alebo miesto soli dajte vegetu. Občas zamiešajte a kým sa to bude pražiť, pokrájate si paradajky.

Na štyri papriky dajte pol kila paradajok. Také množstvo stačí na obalenie papriky lahodnou paradajkovou šťavou. S paradajkami sa nemusíte trápiť, stačí ich pokrájať na štvrťky a počas prípravy sa aj tak rozvaria. Do woku ich dajte po piatich minútach, aby mala paprika čas zmäknúť.

Občas to zamiešajte a sledujte si paradajky. Keď sa paradajky rozvaria, bude to hotové. Takže to nezabudnite synchronizovať s prípravou zubáča. Nezabudnite ale na jednu dôležítú vec. Paradajky bývajú rôzne kyslé a potrebujete vyvážiť kyslú a sladkú zložku. Ochutnajte a podľa potreby pridajte cukor. Na takéto množstvo by malo stačiť použiť dva sáčky cukru, ktoré dostanete ku káve. Lečo musí mať v sebe sladkastý nádych.

Fileta zo zubáča

S filetou sa nemusíte trápiť. Každú nožom rozkrojte na dve polovice. Z každej strany osoľte a okoreňte čiernym korením. Medzitým už musí byť pripravená panvica s olivovým olejom a maslom. A do toho ešte dva strúčiky cesnaku so šupou, ktoré ste mierne rozmliaždili plochou stranou noža.
Filety sa pripravia rýchlo. Položíte ich do rozpáleného oleja kožou dolu a potom otočíte. Orientačné časy sú 4-5 minút na strane s kožou, 3 minúty na druhej strane. Ale sledujte to, pretože nechcete jesť suchú podošvu.

Servírujte podľa obrázka. Poriadnu porciu leča, na to filetu, ktorú polejete výpekom a postriekate citrónovou šťavou. S chlebíkom je to lahôdka a nezabudnite si vylúpnuť aj ten cesnak, ale len vtedy, ak ste ho nespálili v oleji na uhoľ.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Francis Scott Fitzgerald - Veľký Gatsby

Knihu som si kúpil niekedy v období, keď v televízii bežala repríza filmu s Leonardom DiCapriom. Pár rokov mi ležala v skrini, pretože popri dvoch malých deťoch som si stále na ňu nenašiel čas. Ale ako deti pomaly rastú a večer si čítame rozprávky, mám už potom trochu času, počas ktorého môžem čítať.
Príbeh je jednoduchý. Nick Carraway príde do New Yorku, aby tu skúsil svoje šťastie ako obchodník s cennými papiermi. S kolegom si chcú prenajať dom, ale ako to už v knihách býva, kolega od bývania odskočí a Nick sa ocitne sám na predmestí (ale na brehu mora) v ošarpanom dome a hneď vedľa stojí obrovská vila, ktorá patrí Gatsbymu. Boháčovi, o ktorom Nick nič nevie. Oproti cez záliv je vila, kde žije Daisy, Nickova vzdialená sesternica spolu so svojim mužom Tomom. Pravdepodobné miesto na mape, kam svoju knihu zasadil Fitzgerald je na priloženej mape.
Umiestnenie Gatsbyho vily nie je náhodné, pretože postupne sa v knihe dozvieme o Gatsbyho vzťahu k Daisy. Príbeh nám rozpráva Nick, ktorý pop…

Chytrô - stredoveká cesta a vodopády

Cez víkend sme sa hrali na archeológov a vrhli sme sa na prieskum stredovekého rumpálu, ktorým pred mnohými storočiami vyťahovali vozy do strmého kopca. Skúmali sme lokalitu Chytrô, čo je dolina hneď vedľa dedín Rybô, Valentová a Prášnica. Zdanlivo ničím zaujímavé miesto, ale práve tu natočil Paľo Bielik známe scény z filmu Vlčie diery. A tu aj padla megalavína, čo zabila osemnásť ľudí.
Do údolia sme sa dostali z hlavnej cesty z Banskej Bystrice na Donovaly. V polovici bola odbočka na Horný Jelenec a tam sme prešli na uzučkú, miestami rozbitú cestu, ktorá smeruje až na koniec údolia. Ale až tak ďaleko sme nešli. Približne v polovici je odbočka a tam sme zastali. Ďalej by sme si trúfli iba na služobnom aute a také nik z nás nemal. Po tejto poľnej ceste sme pomaly prešli smerom na sever až ku miestu, kde je drevený panel s informáciami o našej stredovekej ceste. Tam sme zišli z poľnej cesty a ďalej pokračovali po lesnom chodníku.
Chodník viedol povedľa potoka a už po pár metroch sa to p…

Zo Šachtičky do sedla Dolný Šturec

Zo Šachtičky sa môžete vydať na všetky strany. My sme si vybrali sedlo Dolný Šturec, pretože do sedla vedie asfaltová cestička, po ktorej sa dobre tlačil aj kočík s bambínom. Po prvýkrát s nami išla aj Viola, na môj vkus dosť ufrflaná ovečka. Viola je ten typ, ktorý bude šomrať na všetko, ale ako to už medzi šomrošmi chodí, v skutočnosti potrebuje len priateľov. Len to nevie vyjadriť normálne, nedokáže za vami prísť a požiadať o objatie.

Cesta sa začala na prašnom parkovisku na Šachtičke, odkiaľ v zime vyrážajú dychtiví lyžiari na blatom pokryté lúky, aby pred definitívnym príchodom globálneho otepľovania ešte predviedli niekoľko efektných papuliakov. Globálne otepľovanie ale donútilo ľudí premýšľať nad aktivitami, ktoré sa dajú robiť aj v lete a jednou z takých aktivít je aj turistika. Ale ako môžete robiť turistiku s kočíkom, v ktorom máte malé bambíno? Petrík je síce pripravený na všetko, ale chôdza medzi jeho obľúbené činnosti zatiaľ nepatrí.

Práve preto sme išli na toto miesto, p…