Preskočiť na hlavný obsah

Biely tesák čakateľ

Viete akú najčastejšiu otázku dostanete v súvislosti s Bambínom? Či má už zub. A pretože práve to vaše zub mať dlhé mesiace nebude, bude vás táto otázka dlho prenasledovať.
Náš Petrík spadol presne do tejto kategórie. Jeden malý zúbok mu horko-ťažko vykukol v desiatom mesiaci. A otázky o zube počúvame od troch mesiacov. V priemere sa to jeden človek pýtal každý mesiac. Na jedného človeka teda vychádza zhruba sedem otázok o zube. Koľko je príbuzných a známych? Aby sme boli skromní, nech ich je 10-20. Príbuzných stretnete častejšie, známych trochu menej. Takže výsledok je 7x10 + 2x10. Osemdesiat rovnakých otázok v priebehu siedmich mesiacov.
To už môžeme považovať za pílenie uší, pretože to sa nedá ani porovnať s Violou, keď chcela pre mňa zohnať lístok na Burning man, alebo keď prišla o svoju šatku alebo keď chcela byť ako Pam Grier. Ani zďaleka nevychŕlila toľko otázok.

Petrík sa na ten prvý zúbok poriadne načakal. Dva mesiace cítil, že sa niečo deje, ale išlo to tak pomaly, že sme z toho boli už všetci zúfalí. Nepomáhali ani pravidelné Hippove prehliadky, ani natiaranie ďasienka zázračnou mastičkou, ani hryzenie všetkého možného, od kolieska na kočíku až po špeciálne hryzátko. Ani nespomínam ďasienkovú kefku s hrotmi a X iných techník, ktorými sme ho za tie mesiace otravovali.
Jediná užitočná vec bola sliniaca šatka. Bambíno počas niekoľkých dní naozaj strašne slinilo. Každých pár hodín malo šatku mokrú. Ale okrem toho v nej Petrík strašne dobre vyzeral. Jedna bola červená, takže v nej bol ako zálesák a druhá šedá, ktorá mu tiež strašne pristala. Aj Viola mu po nich pokukovala, pretože tá o tú svoju prišla. Ale nesiahla mu na ňu. Má svoju hrdosť a aj keď každú chvíľu vykrikuje, že sa s modrou stužkou namiesto šatky nezmieri, je to už s ňou vydržateľné.

Teraz už má Bambíno svoj zúbok, ktorý síce poriadne nevidno, ale prstom sa dá na ďasienku nájsť. Toto privilégium máme ale len my. Tým myslím jeho rodičov a samozrejme nás plyšákov. Nikto iný mu ale do pusy nesiahne. A my už snáď budeme mať pokoj, lebo keď sa niekto opýta, odvrkneme mu, že už zúbok má a že má dotyčný položiť novú otázku.

Súvisiace odkazy

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chytrô - stredoveká cesta a vodopády

Cez víkend sme sa hrali na archeológov a vrhli sme sa na prieskum stredovekého rumpálu, ktorým pred mnohými storočiami vyťahovali vozy do strmého kopca. Skúmali sme lokalitu Chytrô, čo je dolina hneď vedľa dedín Rybô, Valentová a Prášnica. Zdanlivo ničím zaujímavé miesto, ale práve tu natočil Paľo Bielik známe scény z filmu Vlčie diery . A tu aj padla megalavína, čo zabila osemnásť ľudí. Do údolia sme sa dostali z hlavnej cesty z Banskej Bystrice na Donovaly. V polovici bola odbočka na Horný Jelenec a tam sme prešli na uzučkú, miestami rozbitú cestu, ktorá smeruje až na koniec údolia. Ale až tak ďaleko sme nešli. Približne v polovici je odbočka a tam sme zastali. Ďalej by sme si trúfli iba na služobnom aute a také nik z nás nemal. Po tejto poľnej ceste sme pomaly prešli smerom na sever až ku miestu, kde je drevený panel s informáciami o našej stredovekej ceste. Tam sme zišli z poľnej cesty a ďalej pokračovali po lesnom chodníku. Chodník viedol povedľa potoka a už po pár metroch sa to

Francis Scott Fitzgerald - Veľký Gatsby

Knihu som si kúpil niekedy v období, keď v televízii bežala repríza filmu s Leonardom DiCapriom . Pár rokov mi ležala v skrini, pretože popri dvoch malých deťoch som si stále na ňu nenašiel čas. Ale ako deti pomaly rastú a večer si čítame rozprávky, mám už potom trochu času, počas ktorého môžem čítať. Príbeh je jednoduchý. Nick Carraway príde do New Yorku, aby tu skúsil svoje šťastie ako obchodník s cennými papiermi. S kolegom si chcú prenajať dom, ale ako to už v knihách býva, kolega od bývania odskočí a Nick sa ocitne sám na predmestí (ale na brehu mora) v ošarpanom dome a hneď vedľa stojí obrovská vila, ktorá patrí Gatsbymu. Boháčovi, o ktorom Nick nič nevie. Oproti cez záliv je vila, kde žije Daisy, Nickova vzdialená sesternica spolu so svojim mužom Tomom. Pravdepodobné miesto na mape, kam svoju knihu zasadil Fitzgerald je na priloženej mape. Umiestnenie Gatsbyho vily nie je náhodné, pretože postupne sa v knihe dozvieme o Gatsbyho vzťahu k Daisy. Príbeh nám rozpráva Nick, kto

Por una Cabeza

Argentínske tango som začal počúvať, keď Robo s Erikou chodili na tanečný kurz a po večeroch si v obývačke opakovali kroky. Toto je klasická melódia, ktorá sa vám pri prvom počutí dostane pod kožúšok. Nedalo mi a pátral som po pôvode tejto skladby. Skladba pochádza z roku 1935 a napísal ju Carlos Gardel a slová napísal Alfredo La Pera. V tom istom roku obaja zahynuli pri leteckom nešťastí v Medeline v Kolumbii. Obsahom skladby je porovnávanie stávkovania na kone s nejakou atraktívnou ženou. Výraz Por una Cabeza je fráza z dostihového prostredia a znamená víťazstvo koňa o jednu dĺžku hlavy. Gardel bol veľkým fanúšikom dostihov, preto ho to asi inšpirovalo. Carlos Gardel je považovaný za dôležitú postavu argentínskeho tanga a ľudia stále spomínajú na jeho hlas.