Preskočiť na hlavný obsah

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši

S deťmi trávime dovolenku na Donovaloch a pretože dnes bolo horšie počasie, vybrali sme sa s nimi do Liptovského Mikuláša do múzea. Múzeum je rozdelené na tri sekcie.

V suteréne sa nachádzajú mineralogické exponáty. To znamená, že tam uvidíte príklady rôznych minerálov, ktoré sa nachádzajú na území Slovenska. Sú to minerály, ktoré vyťažili v rôznych baniach prevažne v stredoslovenskom kraji.

Najväčšia časť tejto expozície je sústredená na slovenské jaskyne. Na Slovensku je obrovské množstvo krasových jaskýň a preto pre autorov tejto expozície nebolo zložité zaobstarať do nej pekné exponáty. Môžete sa tešiť na ukážky rôznych stalagmitov, stalaktitov. Všetky sú tam aj priamo umiestnené. Mnohé z týchto stalagmitov sú rozrezané. Takže môžete sledovať, ako sa postupne vytvárali.

Nato aby sme tie exponáty v múzeu mohli obdivovať, muselo na prieskume jaskýň pracovať obrovské množstvo ľudí. Im je venovaný záver tejto expozície, kde sa postupne zoznámite s metódami prieskumu jaskýň. Od tých primitívnych s karbidovými lampami, až po modernejšie postupy, pri ktorých prieskumníkom už nehrozí také nebezpečenstvo ako dakedy. Pre deti je tam pripravená aj malá štôlňa, ktorou sa môžu preplaziť a vyskúšať si aké je to na vlastnej koži.

Na ďalšom podlaží sa zoznámite so zvieratami. Postupne prejdete od tých najstarších jednoduchých foriem, ktoré žili v mori, od trilobitov a amonitov k suchozemským zvieratám. Väčšina zvierat vydáva zvuky pri priblížení, alebo si zvuk pustíte stlačením tlačidla. Pre deti je to zaujímavé, pretože môžu behať od vitríny k vitríne a sledovať, ako zvieratká komunikujú medzi sebou. Časť expozície venovaná aj hubám.

Najvyššie podlažie je venované turistike a niektorým ľudovým remeslám, ktoré sa odohrávali najmä vo vysokohorskej prírode. Čiže nahliadnete do vysokohorských chát a nahliadnete aj do salaša, kde vyrábajú ovčí syr. Na záver sa vyškriabete na rozhľadňu, ktorá sa nachádza nad budovou.

Musím povedať, že toto múzeum má príjemne prekvapilo. Pred niekoľkými týždňami sme absolvovali prehliadky prírodopisných múzeí vo Viedni a toto múzeum napriek tomu, že bolo rozlohou menšie, bolo veľmi dobré spravené. Najúžasnejšie na tom všetkom bolo to, že všade sa ozývali zvuky, ktoré verne dopĺňali danú scénu. Čiže v podzemí kvapkala voda, ozývali sa zvuky prieskumníkov alebo baníkov, alebo zvieratá zase s vami komunikovali svojimi typickými zvukmi. Pokiaľ máte menšie deti, návštevu tohto múzea vám veľmi odporúčam.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chytrô - stredoveká cesta a vodopády

Cez víkend sme sa hrali na archeológov a vrhli sme sa na prieskum stredovekého rumpálu, ktorým pred mnohými storočiami vyťahovali vozy do strmého kopca. Skúmali sme lokalitu Chytrô, čo je dolina hneď vedľa dedín Rybô, Valentová a Prášnica. Zdanlivo ničím zaujímavé miesto, ale práve tu natočil Paľo Bielik známe scény z filmu Vlčie diery . A tu aj padla megalavína, čo zabila osemnásť ľudí. Do údolia sme sa dostali z hlavnej cesty z Banskej Bystrice na Donovaly. V polovici bola odbočka na Horný Jelenec a tam sme prešli na uzučkú, miestami rozbitú cestu, ktorá smeruje až na koniec údolia. Ale až tak ďaleko sme nešli. Približne v polovici je odbočka a tam sme zastali. Ďalej by sme si trúfli iba na služobnom aute a také nik z nás nemal. Po tejto poľnej ceste sme pomaly prešli smerom na sever až ku miestu, kde je drevený panel s informáciami o našej stredovekej ceste. Tam sme zišli z poľnej cesty a ďalej pokračovali po lesnom chodníku. Chodník viedol povedľa potoka a už po pár metroch sa to

Por una Cabeza

Argentínske tango som začal počúvať, keď Robo s Erikou chodili na tanečný kurz a po večeroch si v obývačke opakovali kroky. Toto je klasická melódia, ktorá sa vám pri prvom počutí dostane pod kožúšok. Nedalo mi a pátral som po pôvode tejto skladby. Skladba pochádza z roku 1935 a napísal ju Carlos Gardel a slová napísal Alfredo La Pera. V tom istom roku obaja zahynuli pri leteckom nešťastí v Medeline v Kolumbii. Obsahom skladby je porovnávanie stávkovania na kone s nejakou atraktívnou ženou. Výraz Por una Cabeza je fráza z dostihového prostredia a znamená víťazstvo koňa o jednu dĺžku hlavy. Gardel bol veľkým fanúšikom dostihov, preto ho to asi inšpirovalo. Carlos Gardel je považovaný za dôležitú postavu argentínskeho tanga a ľudia stále spomínajú na jeho hlas.

Fryderyk Chopin - Valčík v A-mol, B. 150

Valčík, ktorý Chopin úplne nedokončil. Vydali ho až po jeho smrti. Ako ináč, vtedy ho priklepli úplne inej osobe, lebo na konci života Chopin už nebol žiadnou veľkou hviezdou. A tak až v roku 1955 priradili skladbu práve k Chopinovi. Zachovali sa dva rukopisy. Na Internete je nájditeľný iba starší rukopis, plný čmáraníc, nedokončený. Ten druhý je kdesi v Francúzsku, ale ani ten by nemal byť úplne hotový. Táto moja verzia zodpovedá tomu druhému. Rozdiel je len v tom, že som ho mierne spomalil voči tomu, ako je to obvyklé. Ale podľa mňa je to valčík a nie preteky v rýchlosti a takto to omnoho lepšie znie. Frédéric Chopin - Waltz in A minor, B. 150 by Robo Ulbricht