Preskočiť na hlavný obsah

Mineralogická výprava amatérov do Múzea Panónskeho mora

 Pôvodne sa tento výlet do múzea vôbec nezačal ako mineralogická výprava. Boli sme v Miškolci, kúpali sme sa v tých podzemných jaskyniach a správali sme sa ako všetci bežní turisti. Ale na druhý deň sme sa rozdelili a ja so synom sme sa rozhodli zájsť do Múzea Panónskeho mora. Oficiálne sa volá Hermann Ottó múzeum.

Zaparkovali sme si tam pred veľkým cintorínom, prešli povedľa športovej haly s podivnou sochou a v pražiacom slnku sme zastali pred múzeom. Tam nás privítalo havarované auto na hŕbe dreva, ktoré vyzeralo ako z filmu Jurský park.

Múzeum má dve poschodia a horné poschodie naozaj vyzeralo ako v Jurskom parku. Majú tam modely pravekých operených dinosaurov, rôzne lebky našich predchodcov a Maďarsko je známe aj nálezmi zuhoľnatených stromov, z ktorých tu mali tiež niečo vystavené. Ale možno to bol len model, lebo pri tom pni zuhoľnatelého stromu sa nevznášal podivný uhoľný zápach, ako sme už predtým cítili v múzeu Ipolytarnóc Fossils, kde mali z toho istého nálezu vystavených viac kusov.

Naozajstný poklad nás ale čakal v suteréne budovy, kde mali umiestnené zbierky minerálov. Bola nimi zaplnená jedna väčšia miestnosť a hneď sme si všimli, že skoro všetko v zbierke pochádza zo Slovenska. V podstate každé banské mesto, na ktorého názov si spomeniete, sa tam nachádzalo aj s ukážkami z podzemia. Veľmi slušnými ukážkami. Vidno, že sme boli v minulosti dlhé desaťročia pod nadvládou Uhorska.

Medzi tými ukážkami a fotografiami ma hneď zaujala jedna fotografia. Viete, niektoré miesta sa vám vryjú do pamäte a aj po rokoch viete, kde to je. Na starej kolorovanej fotografii bola osada Piesky, ktorá sa nachádza neďaleko Španej Doliny. Na haldách sa tam nachádza množstvo minerálov, ktoré boli pre starých baníkov odpadom a dnes sú vyhľadávanou surovinou pre hľadačov minerálov.

Na fotografii sú aj domy, čo dnes už na tom mieste nenájdete. Všetky domy boli zbúrané a nachádza sa tam už iba kaplnka. Ale pohľad na mohutné haldy, ktoré vypĺňajú údolie a v pozadí sa týčia okolité hory, sa nedá zabudnúť. Presne takto som si to pamätal z výpravy na horskom bicykli, ktorým som tam bol pred mnohými rokmi. Vtedy som síce prešiel iba po spodnom okraji haldy, ale práve odtiaľ máte ten pocit malého červíka, ktorý sa chystá pustiť do jablka.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chytrô - stredoveká cesta a vodopády

Cez víkend sme sa hrali na archeológov a vrhli sme sa na prieskum stredovekého rumpálu, ktorým pred mnohými storočiami vyťahovali vozy do strmého kopca. Skúmali sme lokalitu Chytrô, čo je dolina hneď vedľa dedín Rybô, Valentová a Prášnica. Zdanlivo ničím zaujímavé miesto, ale práve tu natočil Paľo Bielik známe scény z filmu Vlčie diery . A tu aj padla megalavína, čo zabila osemnásť ľudí. Do údolia sme sa dostali z hlavnej cesty z Banskej Bystrice na Donovaly. V polovici bola odbočka na Horný Jelenec a tam sme prešli na uzučkú, miestami rozbitú cestu, ktorá smeruje až na koniec údolia. Ale až tak ďaleko sme nešli. Približne v polovici je odbočka a tam sme zastali. Ďalej by sme si trúfli iba na služobnom aute a také nik z nás nemal. Po tejto poľnej ceste sme pomaly prešli smerom na sever až ku miestu, kde je drevený panel s informáciami o našej stredovekej ceste. Tam sme zišli z poľnej cesty a ďalej pokračovali po lesnom chodníku. Chodník viedol povedľa potoka a už po pár metroch sa to...

Zejmarská roklina

Zejmarská roklina sa nachádza v Slovenskom raji , neďaleko dediny s názvom Dedinky . To je tá dedina, ktorá stojí na brehu Palcmanskej Maše . Nám sa javilo ako najrozumnejšie zastať na parkovisku v strede priehrady a odtiaľ sme cez mierny kopec prešli do údolia Biele vody , kde sa začína vstup do rokliny. Pri vstupe do rokliny je malý stánok, kde sa platí symbolické vstupné a potom už môžete pokračovať do mierneho kopca popri potoku a obdivovať, čo tam príroda nachystala. Cesta nie je nejako náročná. Prekonáte prevýšenie asi 250 metrov, čo je rozdiel medzi začiatkom trasy a horským hotelom Geravy . Väčšina trasy je podľa očakávania. Miestami sú miniatúrne vodopády, putujete povedľa potoka a postupne sa objavujete v krajine, kde začínajú prevládať skaly. Objavujú sa prvé rebríky, plošinky, miestami začnete mať pocit nebezpečenstva, keď sa chodník zmení na kovové plošinky ponad potok. Možno povedať, že tá cestička postupne graduje, pridáva vám čoraz náročnejšie prvky a skúša, či to preko...

Francis Scott Fitzgerald - Veľký Gatsby

Knihu som si kúpil niekedy v období, keď v televízii bežala repríza filmu s Leonardom DiCapriom . Pár rokov mi ležala v skrini, pretože popri dvoch malých deťoch som si stále na ňu nenašiel čas. Ale ako deti pomaly rastú a večer si čítame rozprávky, mám už potom trochu času, počas ktorého môžem čítať. Príbeh je jednoduchý. Nick Carraway príde do New Yorku, aby tu skúsil svoje šťastie ako obchodník s cennými papiermi. S kolegom si chcú prenajať dom, ale ako to už v knihách býva, kolega od bývania odskočí a Nick sa ocitne sám na predmestí (ale na brehu mora) v ošarpanom dome a hneď vedľa stojí obrovská vila, ktorá patrí Gatsbymu. Boháčovi, o ktorom Nick nič nevie. Oproti cez záliv je vila, kde žije Daisy, Nickova vzdialená sesternica spolu so svojim mužom Tomom. Pravdepodobné miesto na mape, kam svoju knihu zasadil Fitzgerald je na priloženej mape. Umiestnenie Gatsbyho vily nie je náhodné, pretože postupne sa v knihe dozvieme o Gatsbyho vzťahu k Daisy. Príbeh nám rozpráva Nick, kto...