Preskočiť na hlavný obsah

Zabudnutá história železničnej stanice

Staré železničné stanice ukrývajú rôzne tajomstvá. V rozsiahlych priestoroch sa nachádzajú budovy, sklady a kadejaké podivné dvory, kam nik nechodí. Nákladná stanica vo Zvolene je jednou z takých staníc, ktoré ukrývajú históriu.

Stanica sa rozkladá po oboch stranách železnice a obe časti sú spojené železným mostom. Z mosta sa dajú odfotiť niektoré miesta, kam sa nedá vkročiť. Napríklad sklad ošarpaných značiek. Keďže je to nákladná stanica, všade sa nachádza množstvo vagónov, lokomotív a rôznorodých vecí, ktoré sa zdajú byť ledabolo nahádzané povedľa koľajníc.
Oceľové konštrukcie vytvárajú na fotografiách spleť čiar. Veľmi sa mi páčilo jedno miesto, ktoré bolo z mosta dobre viditeľné. Postupne sa rozvetvujúca pavučina koľajníc. A na každej odbočke stál úplne iný vlak.
Most je starý a ošarpaný a lepšie vyzerá na čiernobielej fotografii. Podľa obrázku je vidno, že som fotografoval v zime, v poriadne sychravom období. Po moste chodilo minimum ľudí a na zaujímavú fotografiu som musel čakať asi desať minút. Ženská postava dodáva obyčajnej fotografii mosta príbeh. Odkiaľ a kam putuje dotyčná žena?
Sychravé počasie zvýrazňovalo detaily. Voda dodala niektorým predmetom zaujímavé odlesky. Na tejto fotografii je detail obyčajného železničného podvalu. Kus kovu na mokrom betóne.

Posledná fotografia je z miesta, kde sa nachádzajú obrovské hangáre pre vlaky s originálnou točňou. Niekedy tam železničiari pustia ľudí na výstavu vlakov. Teraz to miesto nebolo prístupné a jeden z ošarpaných vagónov som odfotil cez plot. Na ňom som ponechal autentickú hrdzu.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Chytrô - stredoveká cesta a vodopády

Cez víkend sme sa hrali na archeológov a vrhli sme sa na prieskum stredovekého rumpálu, ktorým pred mnohými storočiami vyťahovali vozy do strmého kopca. Skúmali sme lokalitu Chytrô, čo je dolina hneď vedľa dedín Rybô, Valentová a Prášnica. Zdanlivo ničím zaujímavé miesto, ale práve tu natočil Paľo Bielik známe scény z filmu Vlčie diery . A tu aj padla megalavína, čo zabila osemnásť ľudí. Do údolia sme sa dostali z hlavnej cesty z Banskej Bystrice na Donovaly. V polovici bola odbočka na Horný Jelenec a tam sme prešli na uzučkú, miestami rozbitú cestu, ktorá smeruje až na koniec údolia. Ale až tak ďaleko sme nešli. Približne v polovici je odbočka a tam sme zastali. Ďalej by sme si trúfli iba na služobnom aute a také nik z nás nemal. Po tejto poľnej ceste sme pomaly prešli smerom na sever až ku miestu, kde je drevený panel s informáciami o našej stredovekej ceste. Tam sme zišli z poľnej cesty a ďalej pokračovali po lesnom chodníku. Chodník viedol povedľa potoka a už po pár metroch sa to...

Zejmarská roklina

Zejmarská roklina sa nachádza v Slovenskom raji , neďaleko dediny s názvom Dedinky . To je tá dedina, ktorá stojí na brehu Palcmanskej Maše . Nám sa javilo ako najrozumnejšie zastať na parkovisku v strede priehrady a odtiaľ sme cez mierny kopec prešli do údolia Biele vody , kde sa začína vstup do rokliny. Pri vstupe do rokliny je malý stánok, kde sa platí symbolické vstupné a potom už môžete pokračovať do mierneho kopca popri potoku a obdivovať, čo tam príroda nachystala. Cesta nie je nejako náročná. Prekonáte prevýšenie asi 250 metrov, čo je rozdiel medzi začiatkom trasy a horským hotelom Geravy . Väčšina trasy je podľa očakávania. Miestami sú miniatúrne vodopády, putujete povedľa potoka a postupne sa objavujete v krajine, kde začínajú prevládať skaly. Objavujú sa prvé rebríky, plošinky, miestami začnete mať pocit nebezpečenstva, keď sa chodník zmení na kovové plošinky ponad potok. Možno povedať, že tá cestička postupne graduje, pridáva vám čoraz náročnejšie prvky a skúša, či to preko...

Francis Scott Fitzgerald - Veľký Gatsby

Knihu som si kúpil niekedy v období, keď v televízii bežala repríza filmu s Leonardom DiCapriom . Pár rokov mi ležala v skrini, pretože popri dvoch malých deťoch som si stále na ňu nenašiel čas. Ale ako deti pomaly rastú a večer si čítame rozprávky, mám už potom trochu času, počas ktorého môžem čítať. Príbeh je jednoduchý. Nick Carraway príde do New Yorku, aby tu skúsil svoje šťastie ako obchodník s cennými papiermi. S kolegom si chcú prenajať dom, ale ako to už v knihách býva, kolega od bývania odskočí a Nick sa ocitne sám na predmestí (ale na brehu mora) v ošarpanom dome a hneď vedľa stojí obrovská vila, ktorá patrí Gatsbymu. Boháčovi, o ktorom Nick nič nevie. Oproti cez záliv je vila, kde žije Daisy, Nickova vzdialená sesternica spolu so svojim mužom Tomom. Pravdepodobné miesto na mape, kam svoju knihu zasadil Fitzgerald je na priloženej mape. Umiestnenie Gatsbyho vily nie je náhodné, pretože postupne sa v knihe dozvieme o Gatsbyho vzťahu k Daisy. Príbeh nám rozpráva Nick, kto...