piatok 17. januára 2020

Havránok

Po stopách Keltov môžete pátrať aj na brehoch Liptovskej Mary. Na svahu pri priehrade, ktorý sa zdá byť miernym, sa síce v lete trochu zapotíte, ale odmenou vám bude pekný výhľad a prekvapujúco dobre zrekonštruované archeologické miesto. Nie je to len tradičné odkrytie kamenných základov, ku ktorým máte tabuľky s popisom. Toto miesto je zrekonštruované tak, aby ste sa mohli dotknúť minulosti a voľne sa prechádzať medzi drevenými stavbami.

Kelti sú pre dnešného človeka civilizácia, ktorá je opradená mystikou tajomna. Chuchvalce vlhkej hmly, ktoré sa lepia na divoké tváre bojovníkov, číhajúcich v tmavom lese. Tajomní druidi, ktorí dvíhajú nad hlavy rohy s pivom, zatiaľ čo ich pomocníci hádžu do obetnej jamy postihnutých mrzákov. Bujaré oslavy pri blčiacom ohni, ktoré sú prehlušované zúfalým kvikotom prasiatok, ktorým bronzový nôž zobral život. Takto si predstavujeme ľudí, ktorí pred tritisíc rokmi kráčali po našej krajine. Záleží len na vašej predstavivosti, či toto všetko uvidíte aj na Havránku.

Archeologické miesto je rozdelené na tri časti. Poľnohospodárske obydlie so studňou a hrnčiarskou pecou. Obetné miesto s opevnenou bránou a množstvom drevených kolov. A na záver, na samotnom vrchole kopca, opevnené hradisko. Ak máte chuť, aby na vás na pár hodín dýchla minulosť, potom je Havránok dobrou príležitosťou, aby ste si to vyskúšali na vlastnej koži.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára