Preskočiť na hlavný obsah

Long Days of Vengeance - Soundtrack

Long Days of Vengeance je zaujímavý album pre priaznivcov hudby, ktorú produkuje napríklad známejší skladateľ Ennio Morricone. Ľudia sa v tom aj veľakrát pletú a prisúdia Morriconemu aj hudbu, ktorú neskomponoval. Armando Trovajoli (alternatívne Trovaioli) v tomto albume skomponoval westernovú hudbu k filmu s rovnakým názvom. Je to spaghetti western, inšpirovaný Grófom Monte Christo.

K filmu nie je jednoduché sa dostať, ale komu sa to podarí, môže sa kochať pohľadom na zarasteného trestanca, ktorý si nemieni odkrútiť 30 rokov v kameňolome. Toho stvárňuje Giulianno Gemma (u nás známy z Angeliky ako vodca banditov Nicolas). Zarastený je ale len po scénu u holiča, kde v klasicky napínavej westernovej situácii sedí s koltom v kresle a necháva sa holiť podlým holičom s britvou, zatiaľ čo mu za chrbtom šaškuje iný bandita, ktorého nestihol zastreliť pár minút predtým. Od holiča získa zoznam nepriateľov, postrieľa teraz už nepodstatných banditov a môže sa vydať na lov tých zvyšných.Úvodná skladba z albumu je pomerne známa, môžete ju poznať napríklad z filmu Kill Bill v animovanom drsnom príbehu O-Ren Ishii (približne v okamihu, ako jej otca prebodnú mečom). Ale aj ostatné skladby sa dobre počúvajú a hodinku môžete sedieť pri tónoch, ktoré brnká gitara a do toho hrá občas trúbka. A máte pocit, že sa aspoň myšlienkami dostanete o 170 rokov dozadu na miesta, kde jedinou civilizáciou je začmudený salón, obklopený hŕstkou drevených chatrčí.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Francis Scott Fitzgerald - Veľký Gatsby

Knihu som si kúpil niekedy v období, keď v televízii bežala repríza filmu s Leonardom DiCapriom. Pár rokov mi ležala v skrini, pretože popri dvoch malých deťoch som si stále na ňu nenašiel čas. Ale ako deti pomaly rastú a večer si čítame rozprávky, mám už potom trochu času, počas ktorého môžem čítať.
Príbeh je jednoduchý. Nick Carraway príde do New Yorku, aby tu skúsil svoje šťastie ako obchodník s cennými papiermi. S kolegom si chcú prenajať dom, ale ako to už v knihách býva, kolega od bývania odskočí a Nick sa ocitne sám na predmestí (ale na brehu mora) v ošarpanom dome a hneď vedľa stojí obrovská vila, ktorá patrí Gatsbymu. Boháčovi, o ktorom Nick nič nevie. Oproti cez záliv je vila, kde žije Daisy, Nickova vzdialená sesternica spolu so svojim mužom Tomom. Pravdepodobné miesto na mape, kam svoju knihu zasadil Fitzgerald je na priloženej mape.
Umiestnenie Gatsbyho vily nie je náhodné, pretože postupne sa v knihe dozvieme o Gatsbyho vzťahu k Daisy. Príbeh nám rozpráva Nick, ktorý pop…

Chytrô - stredoveká cesta a vodopády

Cez víkend sme sa hrali na archeológov a vrhli sme sa na prieskum stredovekého rumpálu, ktorým pred mnohými storočiami vyťahovali vozy do strmého kopca. Skúmali sme lokalitu Chytrô, čo je dolina hneď vedľa dedín Rybô, Valentová a Prášnica. Zdanlivo ničím zaujímavé miesto, ale práve tu natočil Paľo Bielik známe scény z filmu Vlčie diery. A tu aj padla megalavína, čo zabila osemnásť ľudí.
Do údolia sme sa dostali z hlavnej cesty z Banskej Bystrice na Donovaly. V polovici bola odbočka na Horný Jelenec a tam sme prešli na uzučkú, miestami rozbitú cestu, ktorá smeruje až na koniec údolia. Ale až tak ďaleko sme nešli. Približne v polovici je odbočka a tam sme zastali. Ďalej by sme si trúfli iba na služobnom aute a také nik z nás nemal. Po tejto poľnej ceste sme pomaly prešli smerom na sever až ku miestu, kde je drevený panel s informáciami o našej stredovekej ceste. Tam sme zišli z poľnej cesty a ďalej pokračovali po lesnom chodníku.
Chodník viedol povedľa potoka a už po pár metroch sa to p…

Zo Šachtičky do sedla Dolný Šturec

Zo Šachtičky sa môžete vydať na všetky strany. My sme si vybrali sedlo Dolný Šturec, pretože do sedla vedie asfaltová cestička, po ktorej sa dobre tlačil aj kočík s bambínom. Po prvýkrát s nami išla aj Viola, na môj vkus dosť ufrflaná ovečka. Viola je ten typ, ktorý bude šomrať na všetko, ale ako to už medzi šomrošmi chodí, v skutočnosti potrebuje len priateľov. Len to nevie vyjadriť normálne, nedokáže za vami prísť a požiadať o objatie.

Cesta sa začala na prašnom parkovisku na Šachtičke, odkiaľ v zime vyrážajú dychtiví lyžiari na blatom pokryté lúky, aby pred definitívnym príchodom globálneho otepľovania ešte predviedli niekoľko efektných papuliakov. Globálne otepľovanie ale donútilo ľudí premýšľať nad aktivitami, ktoré sa dajú robiť aj v lete a jednou z takých aktivít je aj turistika. Ale ako môžete robiť turistiku s kočíkom, v ktorom máte malé bambíno? Petrík je síce pripravený na všetko, ale chôdza medzi jeho obľúbené činnosti zatiaľ nepatrí.

Práve preto sme išli na toto miesto, p…